Skip to content
Menu
Koło Łowieckie Głuszec
  • Strona główna
  • O nas
  • Sprzedaż bezpośrednia
  • Galerie
  • Kontakt
  • Uchwały
  • Kulinaria
  • ASF
  • Dokumenty
Koło Łowieckie Głuszec

O nas

Krótka historia powstania

Koło Łowieckie Głuszec w Lwówku Śląskim powstało już w 1946 roku za sprawą myśliwych osadników, którzy zamieszkiwali tereny Pogórza Izerskiego. Już po wojnie w 1945 roku okoliczni myśliwi rozpoczęli pierwsze podwaliny pod utworzenie wspólnoty myśliwych polujących na terenach Izerskich. Dzięki zmianom prawnym w 1945 roku, myśliwi mogli rozpocząć tworzyć jedno z pierwszych kół łowieckich na terenie ówczesnego Dolnego Śląska. Udało się to wraz z początkiem wspomnianego wyżej roku 1946. Historia koła rozpoczęła się i trwa do dnia dzisiejszego.

Myśliwi założyciele koła zmagali się początkowo z ograniczoną ilością zwierzyny łownej ze względu na burzliwe czasy II wojny światowej, której skutkiem były niekontrolowane odstrzały czy też przeganianie zwierzyny przez nadciągający front II wojny światowej. Członkowie koła wspólnie rozpoczęli pracę w celu odbudowy populacji zwierzyny łownej na terenach należących do koła.

Początkowo „Głuszec” obejmował zasięgiem działania blisko połowę powiatu lwóweckiego. Coraz więcej myśliwych zasilało nasze szeregi pracując wspólnie nad racjonalną gospodarką łowiecką. W sierpniu 1949 roku koło podzieliło się i przyjęło nazwę obowiązującą do końca 1960 roku. Przez te lata nazywało się: „Koło Łowieckie Nr 1 w Lwówku Śląskim”. Po 11 latach, 1 stycznia 1961 roku, powrócono do swojej pierwotnej nazwy „Głuszec” i pozostało tak do dnia dzisiejszego.

Wiele razy koło miało przed sobą trudne momenty, lecz od samego początku istnienia przywiązywano bardzo dużą wagę do przestrzegania tradycji, zwyczajów i dyscypliny łowieckiej. Dzięki temu koło przetrwało swój najtrudniejszy czas gdy doszło do klęski ekologicznej w Izerach niszczącej olbrzymie połacie lasów w górskich terenach obwodu łowieckiego, tym samym doprowadzając do redukcji znajdującej się na obwodzie zwierzyny płowej, głównie jeleni.

Przyjaźń, pomoc koleżeńska, wspólne polowania i wyjazdy towarzyszyły naszym myśliwym podczas kolejnych wspólnych sezonów łowieckich. Swój charakter koło utrzymało do dnia dzisiejszego. Wspólna praca członków koła przy gospodarowaniu dwóch obwodów łowieckich, przez ponad pół wieku zaowocowała sukcesami hodowlanymi. Zrównoważona gospodarka łowiecka spowodowała powrót zwierzyny i odbudowę jej populacji na naszych terenach. Wielokrotnie myśliwi pozyskiwali medalowe trofea łowieckie, które były ozdobami między innymi wystaw „Łowy, połowy, natura i tradycja” zorganizowanej w 1995 roku w ramach prezentacji osiągnięć Dolnośląskiej Krainy Łowów

Aktualnie koło kieruje się w stronę nowoczesnego podejścia do łowiectwa lecz nadal kultywuje wspaniałą wielowiekową tradycję łowiecką sięgającą powstania państwa polskiego. Muzyka grana na rogach myśliwskich podczas polowań zbiorowych, pokoty, biesiady Hubertowskie to tylko niektóre z tradycji jakie starsi myśliwi przekazują dla młodszego pokolenia myśliwych.

Obwody łowieckie

Przez ponad pół wieku koło łowieckie Głuszec w Lwówku Śląskim prowadzi swoją gospodarkę łowiecką na dwóch obwodach łowieckich. Pierwszy obwód rozciąga się na wschód od miasta Lwówek Śląski. Składa się głównie z pól, łąk, pastwisk i kilku kompleksów leśnych. Dominacja pól w obwodzie powoduje to, iż obwód zaliczany jest do obwodów polnych.

Obwód ten charakteryzuje się różnorodną zwierzyną zaczynając od kun, szopów, jenotów przez różnego rodzaju ptactwo i kończąc na jeleniach oraz danielach. Z wszystkich zwierząt aktualnie łownych znajdujących się w ustawie prawo łowieckie, na obwodzie nie występują jedynie łosie i muflony. W ostatnich latach na terenie obwodu pojawiły się wilki, które znalazły ostoję w okolicznych lasach.

Drugi obwód rozciąga się na wschód od miasta Mirsk i Świeradów, sięgając aż Rozdroża Izerskiego. Składa się z pól uprawnych, łąk, pastwisk i dużej ilość lasów znajdujących się głównie w południowej części obwodu w górach na wschód od miasta Świeradów Zdrój.

Obwód ten charakteryzuje się wszelką zwierzyną w dużej ilości głównie z zwierzyny płowej takiej jak jelenie i sarny. W obwodzie znajdują się także miejsca bytowania cietrzewia, wilków oraz rysi, które w ostatnich latach można było zaobserwować w górskich lasach. Na terenie obwodu znajduje się kilka pomniejszych zbiorników wodnych umożliwiających polowanie na ptactwo wodne.

Kultywowanie tradycji

Od początku istnienia koła myśliwi kultywowali tradycje łowieckie. Każdy nowy myśliwy czy też stażysta wie doskonale jak ważna jest świadomość zachowania tradycji w kulturze łowieckiej. Dlatego też wszelkiego rodzaju polowania zbiorowe nie mogą się obyć bez towarzystwa myśliwych sygnalistów otwierający łowy „Apelem na łowy” i kończąc na „Pożegnaniu”. Podczas oficjalnego zakończenia polowań zbiorowych odbywa się pokot, w którym składamy hołd pozyskanej zwierzynie zdejmując nakrycia głowy i słuchając odpowiednich sygnałów łowieckich.

Każdy z naszych myśliwych wie doskonale, że zwierzyna pozyskana podczas polowania, czy to zbiorowego czy indywidualnego zasługuje na szacunek i „ostatni kęs”. Zaś myśliwy, który pierwszy raz pozyska zwierzynę grubą podczas polowania zbiorowego oficjalnie zostaje „rycerzem Świętego Huberta” podczas przysięgi składanej przy wszystkich myśliwych.

Przysięga jest nieodłącznym elementem nowo wstępujących myśliwych w szeregi naszego koła. Przysięgę tą prowadzi najstarszy myśliwy na polowaniu lub przedstawiciel zarządu koła. Młody myśliwy podczas przysięgi zostaje naznaczony farbą z pozyskanego zwierzęcia w kształcie krzyża, tym samym stając się symbolicznie pełnoprawnym myśliwym.

Krzyż narysowany farbą na czole jest odzwierciedleniem kultywowania tradycji religijnych Polski. Koło czynnie bierze udział w mszach Hubertowskich i innych mszach z oprawą łowiecką wystawiając na tę okoliczność delegację sztandaru koła. Delegacja sztandarowa towarzyszy także w smutnym pożegnaniu myśliwych koła odchodzących do „Krainy Wiecznych Łowów”.

Tradycją łowiecką są także Bale Hubertowskie, które organizowane przez nasze koło dają możliwość spotkania się i biesiadowania wspólnie naszych myśliwych, ich rodzin oraz zaproszonych wielu gości.

Gospodarka łowiecka

Jak każde koło łowieckie także nasze zajmuje się ogólnie pojętą gospodarką łowiecką. Wykonywanie planów łowieckich poprzez odstrzał czy introdukcję zwierzyny jest dla nas jednym z priorytetów w działaniu koła.

Tysiące wyjazdów myśliwych w łowisko każdego roku jest ewidencjonowane przy pomocy nowych technologii dostępnych dla kół łowieckich. Każdy z naszych myśliwych ma dostęp do systemu PZŁ EKEP, dzięki czemu z poziomu telefonu lub komputera może bezpośrednio zapisać się na polowanie. Dzięki zastosowaniu powyższego systemu nastąpił wzrost zaangażowania myśliwych w polowaniach o ponad 40%.

Uważamy zgodnie z Statutem PZŁ, że wszyscy myśliwi są równi wobec siebie. Dlatego każdy z naszych członków koła posiada takie same upoważnienia do polowania jak inni oraz ma prawo polować na obu obwodach na całych ich obszarach.

Koło nasze jest wyposażone w dwie duże chłodnie kontenerowe do przechowywania zwierzyny zakupione wyłącznie z własnych środków. Jedna znajduje się w Młyńsku zaś druga w Lwówku Śląskim. Chłodnia kontenerowa w Młyńsku jest używana w celu prowadzenia sprzedaży bezpośredniej pozyskanej zwierzyny.

Wychodzimy z założenia, że łowiectwo w XXI wieku powinno być jak najbardziej przyjazne dla myśliwych i wykorzystanie technologii może tylko w tym pomóc, dlatego wszelkie dokumenty działalności koła są sukcesywnie zabezpieczane w formach elektronicznych na nośnikach zewnętrznych, dzięki czemu mamy pewność, że dokumentacja nie zostanie utracona.

Edukacja i promocja

Statut PZŁ obliguje koła łowieckie i myśliwych do promocji łowiectwa i dbania o pozytywne postrzeganie myśliwych. Uważamy, że dbanie o dobre imię łowiectwa leży głównie w lokalnych działaniach. W tym celu tworzymy własne stoiska na festiwalach, festynach i piknikach organizowanych na terenie powiatu lwóweckiego. Takimi działaniami chcemy pokazać, że nie ukrywamy się w lasach i chcemy wyjść do społeczeństwa.

Nasze stoisko możemy bez problemu uznać za jedne z najlepiej zorganizowanych stoisk na imprezach. Posiadamy dużą ilość materiałów informacyjnych i edukacyjnych. Nasi myśliwi obsługujący stoisko to głównie młodsze pokolenie łowców, którzy mają pokazać, że myśliwy to nie tylko „leśny dziadek”.

Dla najmłodszych uczestników mamy gry i zabawy edukacyjne. Dla osób starszych mamy plansze edukacyjne opisujące określone gatunki zwierzyny łownej, a dla smakoszy znajdzie się miejsce do spróbowania wyrobów z dziczyzny.

Promocja koła na festynach sprzyja także znajdowaniu kolejnych klientów na tusze zwierzyny w sprzedaży bezpośredniej. Rozdawanie ulotek reklamowych to także jedno z działań promocyjnych.

Dzięki tym wszystkim zabiegom nasze koło łowieckie kojarzone jest przez lokalne społeczeństwo jako koło, które wychodzi do ludzi edukując ich i promując zdrową żywność jaką jest dziczyzna.

Współpraca z lokalną społecznością

Dobre imię koła łowieckiego w społeczności lokalnej to jedno z naszych priorytetowych zadań, dlatego wspomagamy lokalne stowarzyszenia współpracą lub finansami.

Współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami daje nam wspólne korzyści. My jako myśliwi pomagamy stowarzyszeniom np: podczas organizacji imprez, budowie wiat lub w postaci darowizn, zaś stowarzyszenia pomagają nam w naszej promocji i udostępniają bezpłatnie swoje budynki do ewentualnych spotkań naszych myśliwych.

Na zakończenie chcielibyśmy bardzo mocno podziękować wszystkim myśliwym oraz osobom zaangażowanym i współpracującym z kołem łowieckim Głuszec w Lwówku Śląskim, bo dzięki nim jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Jesteśmy obecnie jednym z wzorów do naśladowania przez inne koła łowieckie.

Jako koło łowieckie mamy nadal ustalone cele do których dążymy aby dbać o dobre imię Polskiego Łowiectwa i Polskiego Myśliwego.

Darz Bór!

Skontaktuj się z nami:

Adres:
ul. Słoneczna 8
59-600 Lwówek Śląski
NIP: 616-12-23-748
REGON: 230328337
Konto bankowe:
19 1090 1939 0000 0001 4304 8087
Santander Bank

Zarząd Koła:
Prezes: Zenon Markiewicz
zenonmarkiewicz1963@gmail.com

Łowczy: Jakub Matkowski
j.j.matkowski@gmail.com

Skarbnik: Radosław Jankowski
radekjankowski541@gmail.com

Sekretarz: Dariusz Biber
darekbiber@o2.pl

Podłowczy: Paweł Pogorzelski
p.pogorzelski81@gmail.com

Członek zarządu: Krzysztof Kaczmarek
kaczmarek_1998@o2.pl

Dziczyzna z Koła Głuszec

Koło Łowieckie Głuszec w swojej ofercie sprzedaży bezpośredniej tusz zwierzyn posiada:

Dziki, Jelenie oraz Sarny

Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu naszych myśliwych klienci zakupujący u nas tusze mogą być pewni, że otrzymają je w najwyższej jakości.

Wielu z nich jest zadowolonych nie tylko z dostarczanych tusz, ale także z obsługi klienta czy też z polecanych przez nas przepisów kulinarnych.

Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce „Sprzedaż Bezpośrednia”

Zapraszamy

Znajdziesz nas także na:

Facebook

Zaloguj się
©2022 Koło Łowieckie Głuszec | Powered by WordPress and Superb Themes!